Athletics
Teams & Schedules

Swim (B)

Head Coach: Amanda Savage 

Assistant: 
Caitlyn Nicholas

Swim Team Records

 Boys Events  Name(s)  Time  Year
 200 Medley
 Relay
 Kevin Chandra
 Joey Tamusaitis
 Chris Sleutjes
 Zander Minano
 1:37.58  2015
 200 Freestyle  Joel Everman  1:40.37  1998
 200 Individual
 Medley
 Dominic Margarino  1:53.53  2018
 50 Freestyle  Zander Minano  20.59  2016
 100 Butterfly  Scott Grigsby  50.21  1981
 100 Freestyle  Zander Minano  46.18  2016
 500 Freestyle  Joel Everman  4:28.72  1998
 200 Freestyle
 Relay
 Zander Minano
 Kevin Chandra
 Chris Sleutjes
 Ethan Yoo
 1:27.15  2016
 100 Backstroke  Kevin Chandra  54.85  2016
 100 Breaststroke  Joey Tamusaitis  59.31  2015
 400 Freestyle
 Relay
 Zander Minano
 Kevin Chandra
 Chris Sleutjes
 Ethan Yoo
 3:10.47  2016

Sports Awards

List of 8 items.

  • 2017-2018

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer –
     Dominic Margarino
    Best Stroke Swimmer – Ethan Yoo
    Best Stroke Swimmer – Evan Yoo
    Best Sprint Swimmer – James Cusumano
    Coaches Award – Caleb Pine

    JV
    Most Outstanding Swimmer –
     Davis Goldman
    Best Sprint Swimmer – Marshall Bruinsma
    Best Stroke Swimmer – Ian Cox
    Coaches Award – DJ Poyer
    Most Improved Swimmer – Nick Monsour
  • 2016-2017

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer –
    Kevin Chandra
    Best Stroke Swimmer – Ethan Yoo
    Best Sprint Swimmer – Miles Karlin
    Best Distance Swimmer – Dominic Margarino
    Coaches Award – Umberto Moreno Garcia

    JV
    Most Outstanding Swimmer –
     Michael Balbuena
    Best Stroke Swimmer – Nicholas Tolentino
    Best Sprint Swimmer – Jake Wilkerson
    Most Improved Swimmer – John Conte
    Coaches Award – Marshall Bruinsma
  • 2015-2016

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer – Chris Sleutjes
    Most Outstanding Swimmer – Kevin Chandra
    Best Stroke Swimmer – Ethan Yoo
    Best Sprint Swimmer – Zander Minano
    Best Distance Swimmer – Dominic Margarino
    Coaches Award – Luke Thomas

    JV
    Most Outstanding Swimmer – Nate Ramirez-DeLaCerda
    Best Sprint Swimmer - Nick Luongo
    Best Stroke Swimmer – Billy Wetzel
    Coaches Award – Chris Kang
    Most Improved Swimmer – Tylor Laguardia
  • 2014-2015

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer – Chris Sleutjes
    Best Stroke Swimmer – Kevin Chandra
    Best Sprint Swimmer – Zander Minano
    Best Distance Swimmer – Luke Thomas
    Coaches Award – Joey Tamusaitis
    Most Inspirational Swimmer – Eddy Dabsys
     
    JV
    Most Outstanding Swimmer – Diego Orellana
    Best Sprint Swimmer – Vince Alvarez
    Best Stroke Swimmer – Jesus Padilla
    Coaches Award – Nick Luongo
    Most Improved Swimmer – Niko Tolentino
    Most Inspirational Swimmer – Jordan Mitas
  • 2013-2014

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer – Kevin Chandra
    Best Stroke Swimmer – Joey Tamusaitis
    Best Sprint Swimmer – Eddie Dabsys
    Best Distance Swimmer – Chris Sleutjes
    Coaches Award – Gehrig Gosselin
     
    JV
    Most Outstanding Swimmer – Billy Wetzel
    Best Sprint Swimmer – Jordan Mitas
    Best Stroke Swimmer – Jesus Padilla
    Coaches Award – Sean Chamberlain
    Most Improved Swimmer – Niko Tolentino
  • 2012-2013

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer -
    Joe Tamusaitis
    Best Stroke Swimmer - Sebastian Garcia
    Best Sprint Swimmer - Matthew Allegretti 
    Best Distance Swimmer - Chris Sleutjes
    Coaches Award - Christian Torres
    Captains Award - Wes Adrianson

    JV
    Most Outstanding Swimmer - Sean Joffe 
    Best Sprint Swimmer - Ed Dabsys
    Best Stroke Swimmer - Adrian Torres
    Coaches Award - Noel Duer
    Most Improved Swimmer - Gabe Musen
  • 2011-2012

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer –
    Brian Abbado
    Best Sprint Swimmer – Jackson Dunn
    Best Stroke Swimmer – Juan Padilla
    Best Distance Swimmer – Christian Torres
    Coaches Award – Wesley Adrianson

    JV
    Most Outstanding Swimmer – Eddy Dabsys
    Best Sprint Swimmer – Sean Fuqua
    Best Stroke Swimmer – Justin Byun
    Most Improved – Sean Joffe
    Coaches Award – Nick Amstutz
  • 2010-2011

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer –
    Jackson Dunn
    Best Sprint Swimmer – Brian Abbado
    Best Stroke Swimmer – Christian Torres
    Best Distance Swimmer – Greg Trenk
    Coaches Award – Matthew Allegretti

    JV
    Most Outstanding Swimmer – Sebastian Garcia
    Best Sprint Swimmer – Dylan Lawler
    Best Stroke Swimmer – Will Feldmeier
    Most Improved – Jarret Manlapaz
    Coaches Award – Aodhan Hinksmon
©2019 Notre Dame High School. All Rights Reserved.