Athletics
Teams & Schedules

Swim (G)

Roster

List of 1 items.

  • 2017-2018

    Azarapetian, Ani 
    Biggs, Annie 
    Biggs, Claire 
    Bradley, Christina 
    Chaparro, Andrea 
    Cohen, Abigail 
    Cramer, Sydney 
    Cross, Sophia 
    Cruz, Anika 
    De Leon, Lillianna 
    Deranja, Loretta "Lulu" 
    Donnelly, Allison 
    Donnelly, Katherine 
    Evashchen, Carmela 
    Fotovat, Lily 
    Franco, Melina 
    Gaisford, Jessica 
    Gauthier, Danielle 
    Gaytan, Alexandra 
    Goldberg, Olivia 
    Goodman, Emma 
    Hine, Elysia 
    Holtz, Jaclyn 
    Jara, Skyln 
    Joffe, Olivia 
    Kehrli, Aidyn 
    Mateo, Mina 
    Moreno Garcia, Fernanda 
    Parks, Olivia 
    Ramirez, Isabella 
    Rasool, Alia 
    Rybak, Ela 
    Saguros, Delanee 
    Sleutjes, Madison 
    Tamusaitis, Avery 
    Tanusi, Tracy 
    Ting, Katherine 
    Uytioco, Samantha 
    Williams, Caroline
Head Coach: Amanda Savage 

Assistant: 
Nick Amstutz 

Swim Team Records

 Girls Events  Name(s)  Time  Year
 200 Medley
 Relay
 Haley Preston
 Georgia Pino
 Andrea Caro
 Nicole Parrish
 1:53.18  2009
 200 Freestyle  Anne Stefanec  1:56.72  2007
 200 Individual
 Medley
 Michele Hall  2:15.05  1994
 50 Freestyle  Michele Hall  23.95  1994
 100 Butterfly  Anne Stefanec  56.80  2007
 100 Freestyle  Olivia Parks  51.46  2016
 500 Freestyle  Michele Hall  5:12.32  1994
 200 Freestyle
 Relay
 Joey Ann Mateo
 Georgia Moran
 Avery Tamusaitis
 Olivia Parks
 1:41.93  2015
 100 Backstroke  Anne Stefanec  56.95  2008
 100 Breaststroke  Olivia Parks  1:05.20  2015
 400 Freestyle
 Relay
  Joey Ann Mateo
 Georgia Moran
 Avery Tamusaitis
 Olivia Parks
 3:37.43  2015

Sports Awards

List of 8 items.

  • 2017-2018

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer –
     Olivia Parks
    Best Sprint Swimmer – Alexandra Gaytan
    Best Stroke Swimmer – Avery Tamusaitis
    Best Distance Swimmer – CJ Bradley
    Coaches Award – Jaclyn Holtz

    JV
    Most Outstanding Swimmer – Skyln Jara
    Best Stroke Swimmer – Ela Rybak
    Best Sprint Swimmer – Carmela Evashchen
    Most Improved Swimmer – Caroline Williams
    Coaches Award – Olivia Joffe

  • 2016-2017

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer – Olivia Parks
    Best Sprinter Swimmer – Georgia Moran
    Best Stroke Swimmer – Avery Tamusaitis
    Best Distance Swimmer – Alexandra Gaytan
    Coaches Award – Gabby Halaby

    JV
    Most Outstanding Swimmer – Claire Biggs
    Best Stroke Swimmer – Caroline Coulter
    Best Sprint Swimmer – Sydney Cramer
    Most Improved Swimmer – Jessica Gaisford
    Coaches Award – Andrea Artunian
  • 2015-2016

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer – Olivia Parks
    Best Sprinter Swimmer – Georgia Moran
    Best Stroke Swimmer – Avery Tamusaitis
    Best Distance Swimmer – Madison Sleutjes
    Coaches Award – Devyn Malouf
     
    JV
    Most Outstanding Swimmer – Audrey Jaramilla
    Best Stroke Swimmer – Hannah Yi
    Best Sprint Swimmer – Valentine Horton
    Most Improved Swimmer – Olivia Goldberg
    Coaches Award – Abby Cohen
  • 2014-2015

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer – Olivia Parks
    Best Sprinter Swimmer – Georgia Moran
    Best Stroke Swimmer – Anika Cruz
    Best Distance Swimmer – Joey Ann Mateo
    Coaches Award – Gabby Halaby
    Most Inspirational Swimmer – Avery Tamusaitis

    JV
    Most Outstanding Swimmer – Alexis Snitman
    Best Stroke Swimmer – Lauren Ajalat
    Best Sprint Swimmer – Kiana Walsh
    Most Improved Swimmer – Ashley Brennan
    Most Inspirational Swimmer – Audrey Silverman
    Coaches Award – Jane Feldmeier
  • 2013-2014

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer – Cristina Dizon
    Best Stroke Swimmer – Laurel Simen
    Best Sprint Swimmer – Devyn Malouf
    Best Distance Swimmer – Joey Ann Mateo
    Coaches Award – Samantha Tintoc-Camarinta
     
    JV
    Most Outstanding Swimmer – Jane Feldmeier
    Best Sprint Swimmer – Brianna Tanusi
    Best Stroke Swimmer – Valentine Horton
    Coaches Award – Lauren Ajalat
    Most Improved Swimmer – Maya Contreras
  • 2012-2013

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer - Cristina Dizon
    Best Stroke Swimmer - Laurel Simen
    Best Sprint Swimmer - Devyn Malouf
    Best Distance Swimmer - Dexter Keaton
    Coaches Award - Natalie Silbar
    Captains Award - Mariana Duran

    JV
    Most Outstanding Swimmer - Clare Shapiro
    Best Sprint Swimmer - Janelle Juse
    Best Stroke Swimmer - Lauren Ajalat
    Coaches Award - Judith Serrano
    Most Improved Swimmer - Brianna Tanusi
  • 2011-2012

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer – Dexter Keaton
    Best Sprint Swimmer – Laurel Simen
    Best Stroke Swimmer – Cristina Dizon
    Best Distance Swimmer – Natalie Stilz
    Coaches Award – Mariana Duran

    JV
    Most Outstanding Swimmer – Emmy Hughes
    Best Sprint Swimmer – Kenyan Armitage
    Best Stroke Swimmer – Charlie Gamboa
    Most Improved – Judith Serrano
    Coaches Award – Sophia Weltman
  • 2010-2011

    VARSITY
    Most Outstanding Swimmer – Cristina Dizon
    Best Sprint Swimmer – Emily Sims
    Best Stroke Swimmer – Emily Fuller
    Best Distance Swimmer – Natalie Stilz
    Coaches Award – Hanna Bowers

    JV
    Most Outstanding Swimmer – Elizabeth Inch
    Best Sprint Swimmer – Natalie Silbar
    Best Stroke Swimmer – Bryanna Kolpak
    Most Improved – Noella Park
    Coaches Award – Sophia Weltman
©2018 Notre Dame High School. All Rights Reserved.